Чотири важливі речі, що маєте знати про Чехію, перш ніж збиратися до цієї країни на роботу

 Багато людей з України, що вже мають досвід заробітків у Польщі, цікавляться такою можливістю і в Чехії. Якщо і ви серед них, то вам цікаво буде знати дещо важливе, що полегшить процес пошуку роботи.


Чехія зацікавлена в працівниках з України і це доводить той факт, що нещодавно ця країна збільшила квоти для працевлаштування українців з 20 до 40 тисяч на рік. Це стосується як і висококваліфікованих спеціалістів, так і працівників середньої ланки, робочих спеціальностей (кухарів, слюсарів, медсестер, монтажників і т. п.)

1. Як же може працювати українець в Чехії?
Іноземець може працевлаштовуватись в Чехії лише у випадку, коли він має діючий дозвіл на працевлаштування і візу. Отримати офіційну роботу в Чехії можна на підставі відповідного дозволу або за наявності трудової або синьої карти. Дозволом на роботу зазвичай займається роботодавець. Коли дозвіл на роботу видано, необхідно, отримавши робочу візу Чехії, приїхати на місце.

2. Що чекає українців по приїзду в Чехію?
Найперше, з чим стикається український заробітчанин, це мова, проживання, темп роботи, ну, і, звичайно, чужа країна.
МОВА.
Чеська мова хоч і сусідня, так сказати, та все ж для розуміння не так як польська, треба перекладати. Та якщо ви їдете на робочі спеціальності, або різноробочими, то знання мови не вимагається, і на місці завжди є хтось старший зі знанням російської чи української. Згодом ви будете розуміти основний сегмент фраз чи слів що використовуються в розмовах на робочому місці.
ПРОЖИВАННЯ.
На відміну від Польщі, Чехія має високі комунальні тарифи і тому безкоштовне житло пропонують рідко – зі 100 вакансій може бути в 10, і то ви маєте уточнити чому саме безкоштовне бо, як правило, воно або має занадто поганий стан, з к-стю проживаючих в одній кімнаті 7-10 чоловік, або, і це позитивний бік – це житло належить самому підприємству, господарству чи особисто працедавцю. В середньому вам обійдеться проживання 110-150 Kč/день.

ЧУЖА КРАЇНА.
Якщо ви вже були на роботі за кордоном – знаєте, про що ми. Якщо вперше вирушаєте – маєте знати що, погоджуючись на роботу, ви ж погоджуєтесь на умови роботи, оплату праці і т. д…Так сама стосовно країни – ви погоджуєтесь з її законами, правилами – гласними і негласними, навіть якщо вони вам не подобаються. Ви ж очікуєте від гостей, що приїхали і живуть у вашому домі, поваги до вас та дотримання ваших розпорядків? Так і тут. Поважайте людей, ведіть себе як в гостях, бо так і є. Чехи – чудовий народ, особливо як бачать, що ви також гарно до них відноситесь.

3. Які вакансії затребувані і чи можна їхати працювати з нашими дипломами?
Звичайно, це різноробочі – на склади, заводи, фабрики, в невеличкі приватні пекарні, кондитерські, пивоварні і т.п. Тут оплата праці від 100 до 150 Kč/год. Спеціалісти отримують більше – 120-200 Kč/год і більше. Це електрики, зварювальники, будівельні спеціальності, медичні, ІТ сфера. Але допуски до роботи та підтвердження кваліфікації тут у кожної професії різні. Так, електрики мають проходити спеціальні тести, навіть якщо вони мають дипломи. Теж зі зварювальниками – приймається лише міжнародне посвідчення. Медсестри – також мають здати тести, лікарі – мають обов’язково мати ще й чеську освіту.В ІТ сфері головним є знання англійської та чеської, а також відповідний рівень вмінь та навичок.

4. Працевлаштування, легальність роботи та оплата праці.
Ви можете влаштовуватись на роботу як через спеціальні рекрутингові фірми так і на пряму до роботодавців. В Чехії досить популярно шукати робітників через агентства. Підприємствам вигідно працювати з компаніями, що надають робочих-іноземців і беруть на себе оформлення документів, пошук кадрів, їх заміну та переведення на іншу роботу. У них завжди є вибір претендентів, вони знають всі нюанси юридичні з кожною країною і т.д. І для шукачів роботи це також вигідно. Адже агентства, в свою чергу, також мають великий вибір вакансій по всій країні, і ви можете обрати ту, що вам підходить. Умови, зарплата і т. п. не міняються від того, як ви влаштувались – напряму, чи через агентсво.
Для роботи ви обов’язково маєте підписати трудову угоду.

Там мають бути наступні поля:

  • робоча посада,
  • робота, що виконуватиметься,
  • терміни дії трудової угоди,
  • тривалість випробувального терміну, якщо такий є,
  • умови оплати праці,
  • тривалість робочого часу – день, тиждень, за домовленністю …,
  • тривалість відпустки,
  • обов’язки працедавця,
  • обов’язки працівника.

Підписавши її, ви матимете юридичний документ, що гарантуватиме вам ваші права і, звичайно, вказуватиме на ваші обов’язки.
В Чехії ви отримуватимете оплату в кронах. Курс 1 Kč = 1 ₴, тобто рахувати дуже просто. Щодо того готівка чи картка – вирішуєтся на місці. Якщо ви приїхали на термін від 3 місяців на довший період – є резон відкрити картку. Коли працюватимете на короткотерміновій роботі – краще готівка. Все це обумовлюється при підписанні трудової угоди.

 Звичайно, ми не можемо описати абсолютно все, що вам пригодиться в Чехії та про Чехію, але надіємось, що змогли вам допомогти та полегшити прицес пошуку та влаштування на роботу в Чехії. Поділіться в коментарях знизу, про свій досвід роботи як в Чехії, так і в інших країнах – нам цікаво.

2
Залиште свій відгук

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Три МаксимумНиколай_Сец Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Николай_Сец
Guest
Николай_Сец

В Чехии у вас будет уходить за жилье где-то в месяц 4-4,5 тыс. крон и если еще доезд до работы то +450-550 крон на проездной. Сразу отнимайте от того ,что вам предлагают заработать. Это еще без еды.
Чехия дороже за Польшу. Если разнорабочим, то в Польше на складах выгоднее.